Co warto wiedzieć o srebrze pozłacanym

 

Pozłacane srebro OCH! – jest srebrem i posiada na wyrobie próbę srebra 925 . Najwyższą stosowaną w wyrobach jubilerskich. Dlatego pamiętajmy kupując srebro złocone - kupujemy i płacimy cenę/gram - za srebro.

 

Czy srebro pozłacane się ściera?

Tak. Złocenie jest powierzchniowe i należy je traktować jako jeden ze sposobów wykończenia biżuterii (jak np. mat, poler, rodowanie, oksydowanie) Dlatego na pytanie: „dlaczego srebro pozłacane się ściera” – znacie odpowiedź: złocenie to sposób wykończenia, a nie złoto. 

 

Za ile się zetrze złocenie ze srebra?

Nie ma tu reguły. Niektórzy cieszą się tym wykończeniem srebra pół roku, niektórzy miesiąc.  Czas ścierania jest różny w zależności od:

1. Przedmiotu – np. naszyjniki pozłacane mniej się ścierają od pierścionków, bo są wyżej na ciele i nie dotykamy nim tylu rzeczy co dłonią. Zaś kolczyki najbardziej ścierają się w miejscu, gdzie je dotykamy zakładając je lub ściągając

2. Użytkowania - jeśli będziemy się kąpać w biżuterii pozłacanej – szybciej zetrze.

3. pH skóry

4. Stosowania perfum - nie używajmy ich bezpośrednio na biżuterię.

5. Stosowania preparatów chemicznych, które niszczą złocenie.

 

 

Biżuteria pozłacana - jak czyścić?

Przede wszystkim nie powinniśmy czyścić płynem do srebra naszych pozłacanych rzeczy. Uzyskamy efekt odwrotny - zniszczymy warstwę pozłocenia. Co zatem robić, aby  przedłużyć trwałość  złocenia?…

Po prostu od samego początku traktujmy srebro jak srebro i dbajmy o powłokę złocenia poprzez np. zdejmowanie biżuterii do mycia, nie perfumowanie jej, czy nie przecieranie ściereczkami do czyszczenia biżuterii. Będzie wówczas dłużej cieszyć nas kolorem złotym:)