Białe złoto. Palladowe czy niklowe?

Szlachetne i eleganckie. Dyskretny urok złota w kolorze białym sprawia, że wielu z Was ma do niego słabość. Co powinniście o nim wiedzieć?

Trochę historii: 
 Wysoka cena platyny używanej w jubilerstwie wyłącznie do ekskluzywnych wyrobów (głównie oprawy brylantów), była przyczyną tworzenia stopów złota z innymi metalami, które byłyby tańszym odpowiednikiem tego drogiego kruszcu. 
Początkowo były to stopy o wysokiej zawartości czystego złota, ale później udało się uzyskać stopy białego złota o dowolnej zawartości metalu szlachetnego. Metalami odbarwiającymi okazały się: pallad i nikiel. W palladowych stopach białego złota domieszkę stanowi srebro, w stopach niklowych- miedź i cynk. W złotnictwie stosuje się oba stopy.

Białe złoto w obrączkach OCH!

W obrączkach ślubnych OCH! do wyboru macie dwa rodzaje rur z białego złota: palladową (19%) lub niklową. Czym się różnią i którą wybrać?

Czym jest białe złoto niklowe?


Złoto niklowe to stop, w którym obok złota głównym składnikiem jest nikiel. Przyglądając się białemu złotu niklowemu zauważycie, że ma ono delikatnie słomkowy, ciepły odcień. Jest jednym z tradycyjnych rodzajów białego złota, jednak w odróżnieniu od złota palladowego, złoto niklowe może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych.

Czym jest białe złoto palladowe?


Białe złoto palladowe to specyficzny rodzaj stopu metali, w którym głównymi składnikami jest złoto i pallad. Pallad jest metalem szlachetnym zaliczanym do grupy platynowców i jest uznawany za materiał hipoalergiczny.
Cechy te czynią go idealnym dodatkiem do złota w celu uzyskania stopu nie tylko estetycznego, ale również bezpiecznego dla osób z wrażliwą skórą. Złoto palladowe charakteryzuje się stalowo-białą barwą i wyjątkowym połyskiem, który dodaje elegancji każdej biżuterii.

Czym się różnią i które wybrać?


  1. Pierwsza różnica widoczna jest gołym okiem! Białe złoto palladowe jest zdecydowanie zimniejsze w odcieniu.
  2. Kolejną różnicą jest cena. W przypadku białego złota niklowego w obrączkach ślubnych OCH! nie ma żadnej dodatkowej dopłaty za kolor. Natomiast białe złoto palladowe jest droższe, gdyż zawarty w nim pallad jest metalem droższym od złota.
Różnica w zastosowaniu białego złota w obrączkach ślubnych nie przekłada się na ich jakość - zarówno białe złoto palladowe, jaki i złoto niklowe są objęte wieczystą gwarancją OCH!


Czym jest rodowanie?

Rod jest metalem szlachetnym z grupy platynowców o chłodnej, srebrzystej barwie. Używa się go do pokrywania biżuterii złotej i srebrnej, aby uzyskać większy połysk i jasną srebrzystą barwę. W obrączkach ślubnych roduje się czasem białe złoto niklowe, aby uzyskać chłodniejszy odcień zbliżony do białego złota palladowego. 

Jest to zabieg na poziomie wykończenia biżuterii, który polega na nakładaniu warstwy rodu metodą galwaniczną. Jedynym minusem jest ścieralność tej warstwy z upływem czasu. Na szczęście w OCH! macie kartę serwisową i rodowanie w obrączkach ślubnych możecie odświeżać.