Jak dbać o biżuterię. Poradnik OCH! Nawyki warte naprawdę wiele.

Dba, czyści, szanuje, czyli jak troszczyć się o biżuterię, by swoim pięknem zachwycała przez długie lata. Poznaj kilka podstawowych, ale i niezbędnych zasad pielęgnacji biżuterii złotej i srebrnej, a jej urok będzie cieszyć Cię niezmiennie tak samo, jak w dniu zakupu.

Konstrukcja i rodzaje wykończenia biżuterii, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Rodowanie i pozłacanie

Biżuteria, która została powierzchniowo pokryta innym metalem, ma prawo się zetrzeć podczas użytkowania. Jest to bowiem powłoka, a nie dany metal sam w sobie. Ścieralność w tym wypadku jest naturalną cechą, a nie wadą produktu. Podczas codziennego użytkowania warto mieć to na uwadze i chronić biżuterię szczególnie przed: wodą, chemikaliami, perfumami oraz otarciami mechanicznymi.

Złocenie

Rodowanie

Czyszczenie biżuterii rodowanej lub pozłacanej

Biżuteria wykończona rodem lub pozłoceniem wymaga delikatności podczas procesu czyszczenia. Odświeżając złoto lub srebro, warto pamiętać, by nie używać ściereczek nasączonych płynem do czyszczenia biżuterii. Tu w zupełności wystarczy ciepła woda i delikatne mydło do rąk. A jeśli zetrze się zewnętrzna powłoka, pamiętaj, że w OCH! można wykonać usługę ponownego złocenia lub rodowania.

Biżuteria satynowana/matowa

To, że po jakimś czasie mat się ściera i zaczyna przypominać biżuterię polerowaną, również jest naturalne. Bez względu na to, czy jest to szczotkowana, młotkowana, satynowana czy piaskowana powierzchnia. Dzieje się tak, ponieważ tylko powierzchniowo, nie wchodząc w strukturę złota czy srebra, zadziałano na kruszec odpowiednimi preparatami, nadając efekt matu. Nie ma też reguły na to, jak długo ten efekt wykończenia utrzyma się na biżuterii. Niektórym właścicielom złotych lub srebrnych dodatków posłuży przez 2 czy 3 miesiące, inni natomiast cieszą się tym efektem od 6 do nawet 12 miesięcy. Od czego to zależy? Najczęściej od samych użytkowników i od tego, na ile ostrożnie obchodzą się z tym rodzajem wykończenia biżuterii.

Poler

To najbardziej popularne wykończenie biżuterii. Złoto i srebro to metale miękkie. Twardość w skali Vickersa złota to 0,216, srebra 0,251, a dla porównania żelaza 0,608 i tytanu 0,970. Właśnie dlatego normalne jest, że polerowana biżuteria może się rysować. Wynika to z naturalnych cech tych materiałów. W pracowni jubilerskiej OCH! odświeżamy biżuterię ze złota i srebra, a tej polerowanej nadajemy nowy, piękny blask.

Biżuteria cienkościankowa

Złoto dmuchane, czyli to, które prezentuje się masywnie i okazale, ale ma niewielką wagę, to ten rodzaj biżuterii, o który należy dbać ze szczególną ostrożnością. Choć cieszy oko, wymaga delikatności, bo niczym wydmuszka ławo ulega wszelkim uszkodzeniom. Nie wiesz po czym poznać, czy masz właśnie taki rodzaj biżuterii? Podpowie Ci w tym niewielka waga wyrobu jubilerskiego, a niekiedy także jaśniejszy odcień złota. Najlepiej jednak zapytać specjalistów. Nasi doradcy – zarówno w salonach jak i infolinii OCH! – poinformują Cię, jak skonstruowana jest biżuteria z naszej oferty.

konstrukacja biżuterii

Biżuteria lekka

Pamiętaj, że 1 gram złota to nie 8. Jeśli mamy np. delikatne wizualnie, lekkie pierścionki, unikajmy noszenia ciężkich przedmiotów. Pierścionki są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ to dłońmi wykonujemy większość czynności. Jeśli na co dzień wykonujesz działania związane z większym naciskiem dłoni, to warto pomyśleć o pierścionku cięższym wagowo, żeby nie uległ zniekształceniu. Ta sama zasada dotyczy bransolet, kolczyków i pozostałej biżuterii. Nasz styl życia powinien nadawać na tych samych falach z wybieraną przez nas biżuterią.

Sploty łańcuszków: taśma, linka

To właśnie te sploty są najbardziej delikatne, ponieważ są sztywne. Swoje piękno i niesamowite lśnienie zawdzięczają mocnej, nieelastycznej budowie. W jaki sposób z nimi postępować? Ten splot zawsze noś równo zapięty, nie przekręcony. Najlepiej do dekoltów odsłoniętych (w przypadku bransolet na odsłoniętym nadgarstku), by nie uszkodzić konstrukcji. Staraj się również ostrożnie i równo odkładać go po całym dniu noszenia. Sposób przechowywania biżuterii ma bowiem ogromne znaczenie! Kupując biżuterię w salonach jubilerskich OCH! od naszych doradców klienta dowiesz się, czy Twój łańcuszek to model o splocie załamującym się czy też nie.

bransoleta taśma

Bransoletka taśma

łańcuszek linka

Łańcuszek linka

łańcuszek taśma

Łańcuszek taśma

Nasi doradcy OCH! to prawdziwi profesjonaliści w dziedzinie jubilerstwa, a swoją znajomością tej tematyki z ogromną radością podzielą się z każdym klientem. Zdecydowałeś się na złotą bransoletę? Kupiłaś przepiękny pierścionek z kamieniem naturalnym? W trosce o Twój nowy skarb podpowiemy, w jaki sposób o niego dbać. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w salonach OCH!, na infolinii pod numerem telefonu 730 730 006, ale także tu, na www.och.pl. Nie wiesz, w jaki sposób obchodzić się z konkretnym rodzajem biżuterii? Brak tej wiedzy może spowodować, że Twój złoty lub srebrny dodatek zostanie uszkodzony lub nawet zniszczony, a poczucie Twojej finansowej straty zasmuci z pewnością nas wszystkich. Dlatego zachęcamy: Zapytaj i ciesz się swoimi pięknymi zakupami w OCH! przez długie lata :)

Użytkowanie

spanie

Spanie w biżuterii? Absolutnie nie! Na noc swoje ukochane ozdoby odłóż do szkatułki. Im także należy się odpoczynek :) Dlaczego? Łańcuszki, bransoletki, a szczególnie kolczyki podczas spania narażone są nie tylko na tarcie i zahaczenia o pościel, piżamę czy włosy. Podczas gdy smacznie spisz, Twoje ciało naciska na biżuterię całym ciężarem, sprawiając, że jej delikatna konstrukcja może po prostu ulec zniszczeniu. Dlatego przed snem powiedz swoim dodatkom czule „Dobranoc”, by powitać je o poranku i zaprosić do kolejnego, wspólnego dnia.

domowe porządki

Domowe porządki. Zamiast pierścionków - rękawiczki Mając kontakt z chemią (nawet z– wydawałoby się – delikatnym płynem do zmywania naczyń), zadbaj nie tylko o biżuterię, ale przede wszystkim o swoją skórę. Środki chemiczne i lateks wchodzą w reakcję z metalami, co może nie tylko zniszczyć Twoje dodatki, ale wywołać alergię. Mitem jest twierdzenie, że prawdziwe złoto i srebro nie niszczą się pod wpływem środków chemicznych. Zatem pierścionki i bransoletki na bok, rękawiczki na dłoń i do dzieła ;)

woda chlorowana

Chlorowanej i słonej wody unikaj jak ognia Basen, morze, kąpiele relaksacyjne w borowinie zrobią doskonale Tobie, ale nie Twojej biżuterii. Zarówno sól, jak i chlor, szczególnie w dużym stężeniu, nie lubią się z metalami, zmieniając ich kolor.

czyszczenie

Czyszczenie. W trosce o biżuterię również należy uważać na dostępne środki do czyszczenia biżuterii. Niestety nie zawsze są wysokiej jakości i nie zawsze dobrze klienci potrafią sobie z nimi poradzić. Nie wszystko można w nich wyczyścić, o czym można nie wiedzieć. Zatem jak dbać o biżuterię ? Czym ją czyścić? W salonach OCH! naszym klientom oferujemy profesjonalne, bezpieczne i bezpłatne czyszczenie biżuterii zakupionej u nas. Zabiegi pielęgnacyjne i odświeżające wykonujemy w naszej nowoczesnej pracowni jubilerskiej. Dzięki niej biżuteria zakupiona w naszych salonach będzie służyć Ci przez długie lata, zachwycając swym blaskiem tak, jak w dniu jej zakupu.

kamienie naturalne

Kamienie naturalne - Markazyty, opale czy perły to niektóre z tych kamieni, które są wyjątkowo delikatne i wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Diament zaś to przykład mocy i odporności. Warto jednak pamiętać, że każda biżuteria z kamieniami naturalnymi będzie bardziej wymagająca w życiu codziennym. Kamienie nie lubią się z detergentami i wodą, a nawet parą wodną w łazience, ale o tym w osobnym wpisie o kamieniach naturalnych.